Täiskasvanute aktiivsus- ja tähelepanuhäire ning autismispektrihäirete diagnostika

Koolitus “Täiskasvanute aktiivsus – ja tähelepanuhäire ning autismispektrihäirete diagnostika”

Koolitaja: Inga Grinberg, kliiniline psühholoog, psühhoterapeut

Sihtgrupp: meditsiinitöötajad, perearstid, pedagoogid, üliõpilased, tugispetsalistid, sotsiaaltöötajad

Kestvus: Koolitust on võimalik tellida nii kahetunnise kui neljatunnise koolitusena olenevalt teemade käsitluse põhjalikkusest.

Täiskasvanute aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH) on üks levinumaid täiskasvanute vaimse tervise häireid. Uuemate uuringute põhjal esineb ATH levimus populatsioonis u 3%-7,3 %. ATH on seotud kaasuva psühhopatoloogiaga, sealhulgas ärevuse, depressiooni, sõltuvusainete kuritarvitamise, isiksusehäirete jm. ATH mõjutab inimese igapäevaelu emotsioonide regulatsiooni probleemidega, raskustega planeerimisel ja tegevuste organiseerimisel. ATH tekitab raskusi ajajuhtimisel, meeleolu reguleerimisel, on seotud kehva impulsikontrolli, madala enesehinnagu ja mäluprobleemidega. ATH põhjustab mitmeid kehalisi sümptomeid, nt unehäireid, mistõttu inimesed võivad sageli saada vale diagnoosi (Kooij, 2022).

Autismispektrihäire (ASH) on neurobioloogiline arenguhäire, mida iseloomustavad raskused sotsiaalsete suhete ja suhtlemisoskuste kujunemisel, sotsiaalsete oskuste kvalitatiivset kahjustatust, kitsapiirilised huvid, piiratud, korduvad ja jäigad käitumismustrid, raskused uute olukordadega kohanemisel ja muutustega toimetulekul ning sensoorse tundlikkuse häired. Autismispektrihäirete levimus on viimase kahe aastakümnega oluliselt suurenenud: 2-5/10 000 inimeselt 1/59 inimesele.
ASH sümptomid varieeruvad, olles iga isiku puhul individuaalsed ning erinevad avaldumise intensiivsuse poolest. Sageli ei tunta ära ASH esmaseid märke või sümptomeid. Autistlikel inimestel on kõrge depressiooni ja ärevuse esinemise sagedus. Uuringutulemused on leidnud, et kahel kolmandikul ASH täiskasvanutest esineb enesetapumõtted ning kolmandikul on suitsiidiplaan või on nad teinud suitsiidikatse. ASH on tüdrukutel ja naistel aladiagnoositud.

Viimaste aastate uuringud ajukuvamismeetodite abil on välja toonud homogeensuse ning mitmete epigeneetiliste, imumun- ja endokriinsete markerite kattuvuse ASH, ATH ja OCD kui neurobioloogiliste häirete vahel, viidates häirete omavahelisele kattuvusele.

Koolituse sisu:

  • Mis on aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH)
  • Mis on autismispektrihäired e pervasiivsed arenguhäired (ASH)
  • Häirete sümptomid ja diagnostilised kriteeriumid
  • Häiretest põhjustatud toimetulekuraskused
  • ATH ja ASH omavaheline komorbiidus, kaasnevad häired
  • Tõenduspõhised sekkumisviisid

Küsimuste või koolitussoovi korral kirjuta meile aadressil sensus@sensus.ee.

IMAGO